Presse     Facebook     Søg

Pedersen: Ydmyg tilgang til tingene

Brabrand indleder forårets oprykningsspil lørdag med en udebanetur til Marienlyst. Frem mod lørdag vil der hver dag være en spiller i centrum.

Mandag er det Michael Kærgaard Pedersen, der er i centrum. Vi har bedt ham besvare 5 spørgsmål.

Hvilke pladser spiller du? 

Jeg gør mig mest på backerne, men kan vikariere på central midtbane og i centerforsvaret. Jeg mener dog, at jeg med 2 mål i opstarten er en af klubbens skarpeste spillere, så jeg gør mig gerne gældende i angrebet i foråret. 

Hvordan er opstarten forløbet? 

Opstarten har været som forventet. Vi har arbejdet hårdt for at komme i den nødvendige konditionelle form i starten, og vi er mod slutningen begyndt og sætte mere fokus på de små detaljer og taktiske aspekter i vores hold. Derudover har vi jo i år været i Tyrkiet i syv dage, hvor det var fantastisk at komme ned og træne i godt vejr på gode græsbaner. Derudover syntes jeg træningsturen har styrket vores hold endnu mere på det sociale aspekt. Opstarten har budt på en del træningskampe, hvor vi har fået meter i benene og øvet taktikken mod kompetente modstandere som Silkeborg IF, Skive, FC Fredericia og ikke mindst Dinamo Minsk. Alt i alt syntes jeg opstarten har været god.

Hvordan ser du chancerne for sejr i forårspremieren? 

Jeg ser gode muligheder i at tage alle tre point i første kamp, hvis vi alle udfylder vores roller og overholder vores aftaler. Derudover ser vores angribere skarpe ud, så jeg har forventninger til, at de nok skal gøre det svært for modstanderens forsvar!

Du missede foråret sidste år - er du sulten for at revanchere dig?

Jeg er virkelig opsat på at spille med i oprykningsspillet i år. Sidste år blev jeg skadet 12 dage før første turneringskamp, og ikke at kunne hjælpe holdet i den periode var virkelig hårdt! Derfor glæder jeg mig enormt meget til på lørdag, når dommeren fløjter op.

Hvad er dine forventninger til foråret?

Mine forventninger til foråret er, at vi har en ydmyg tilgang til tingene. Vi skal tage en kamp ad gangen samtidig med, at vi arbejder ekstremt hårdt på banen for hinanden, og så må vi se hvor langt, det rækker. Det er sammenholdet, som skal give os point på kontoen.

Flere nyheder

11-11-2017
Optakt: Formstærkt Nykøbing-mandskab gæster Aarhus
04-11-2017
Optakt: 5 spørgsmål til cheftræneren
03-11-2017
Buur: ”Selvtillid og blod på tanden, når vi præsterer”
28-10-2017
Optakt: HB Køge vil angribe Brabrand som vilde løver
21-10-2017
Tobias Olesen: ”Fedt at få min debut!”
20-10-2017
Optakt: Skal tredje gang blive lykkens gang?
07-10-2017
Optakt: Kamp om vigtige point mod Skive
05-10-2017
Status-samtale med Tom Søjberg
18-09-2017
Ny spiller skriver kontrakt med Brabrand IF
16-09-2017
Optakt: Superliga-nedrykkerne fra Esbjerg fB gæster Brabrand

De støtter Brabrand Fodbold


Aura logo2


              Brdr Mller           Werks2                      

sponsorlogoer

Brabrand Stadion

Engdalsvej 86-88
8220 Brabrand

Webdesign: inno:media