Presse     Facebook     Søg

Brabrand har fundet sin venstrebenede venstre back

  • Publiceret: Fredag, 02. februar 2018 09:34

Malte FærgeBrabrand har været på udkig efter en venstrebenet forsvarsspiller. På transfervinduets sidste dag lykkedes det at få tilknyttet en gammel kending i Brabrand, idet 25-årige Malte Færge Nielsen støder til efter at have været en profil i Aarhus Fremad i de seneste tre sæsoner.

Færge spillede i efteråret 2014 i Brabrand, hvor han viste sit værd med de kvaliteter, som han besidder. Malte er en dygtig boldspiller med en god taktisk forståelse. Derudover har Malte et lækkert venstreben, hvilket er savnet, efter Mikkel Buur Simonsen og Nichlas Knudsen har forladt Brabrand i vinterpausen. Assistenttræner Marc Højland Jepsen har et godt kendskab til Færge og glæder sig over at have ham tilbage i Brabrand.

”Vi får i Malte Færge en dedikeret venstrebenet forsvarsspiller, der kan dække hullet som venstre back efter Mikkel Buur. Hverken Tom, Mads Berg eller jeg er i tvivl om Maltes kvaliteter, da vi har fulgt ham, siden han forlod Brabrand for 3 år siden. Malte er en klog fodboldspiller med et godt venstre ben. Han kan fra dag ét gå ind og tilbyde kvalitet for vores hold i venstre forsvarsside, der har manglet en dygtig venstrebenet spiller,” lyder det fra Marc Højland Jepsen.

Færge kommer med en vigtig sult på kamp om overlevelse

Med den nye venstre back har trænerstaben ikke blot fået opfyldt ønsket om en venstrebenet venstre back – med tilføjelsen af Malte Færge får Brabrand også en spiller med en kampiver og sult, der kan blive udslagsgivende for holdets kamp om overlevelse i NordicBet Ligaen.

”Det lykkedes at hente Malte Færge, fordi Malte har haft et ønske om at komme til at spille på en højere hylde. Det er vi meget glade for, og Malte har udtrykt en sult for at kæmpe med om overlevelse, hvilket har gjort, at vi havde en hurtig og positiv dialog. Så vi er godt tilfredse, udtaler assistenttræneren.

Med mange nye ansigter i truppen på det seneste er det da også positivt, at Malte Færge langt fra er fremmed for de øvrige spillere. Ligesom flere af truppens øvrige spillere har Færge også en fortid i Randers FC.

”Jeg har mange bekendtskaber i Brabrand fra tidligere, hvilket var medvirkende til at gøre det aktuelt at skifte til klubben. Den mest essentielle faktor er dog, at jeg få muligheden for at prøve mig af på en højere hylde. Jeg vil give den gas for holdet, så vi kan overleve i NordicBet Ligaen,” udtaler Malte Færge Nielsen og fortsætter:

”Jeg ser mig selv som en back med god omgang med bolden og et godt spark. Jeg kan tilbyde en god portion divisionserfaring. Derudover glæder jeg mig til at dygtiggøre mig yderligere i en bedre række med Brabrand,” slutter Malte Færge.

Ikke med på træningslejr

Brabrand rejser søndag til det sydlige Tyrkiet på en uges træningslejr. Desværre er det ikke muligt for Malte Færge at rejse med holdet, så han vil have sin første træning med Brabrand tirsdag d. 13/2. Heller ikke Can Dursun, Morten Peipinen og Gökhan Tokay har mulighed for at rejse med til Tyrkiet pga. skader.

Med tilføjelsen af Malte Færge – og vinterpausens yderligere til- og afgange – ser den samlede Brabrand-trup nu ud som følger:

1. Daniel Vinjegaard (målmand)

2. Søren Boye

3. Lukas Enevoldsen

4. Daniel Lundholm

5. Jesper Brinck

8. Michael Zacho

10. Mike Kaljo

11. Frederik Poulsen

12. Michael Pedersen

13. Thomas Viggers

14. Lasse Møberg

15. Tobias Olesen

16. Mads Schäfer Bak

17. Morten Gerster Peipinen

18. Mikkel Ørbech

19. Jacob Linnet

22. Rasmus Lundberg

23. Malte Færge

24. Oliver Milton (målmand)

30. Can Dursun (målmand)

 

Malte Færge skifter til Brabrand

Brabrand har været på udkig efter en venstrebenet forsvarsspiller. På transfervinduets sidste dag lykkedes det at få tilknyttet en gammel kending i Brabrand, idet 25-årige Malte Færge Nielsen støder til efter at have været en profil i Aarhus Fremad i de seneste tre sæsoner.

Færge spillede i efteråret 2014 i Brabrand, hvor han viste sit værd med de kvaliteter, som han besidder. Malte er en dygtig boldspiller med en god taktisk forståelse. Derudover har Malte et lækkert venstreben, hvilket er savnet, efter Mikkel Buur Simonsen og Nichlas Knudsen har forladt Brabrand i vinterpausen. Assistenttræner Marc Højland Jepsen har et godt kendskab til Færge og glæder sig over at have ham tilbage i Brabrand.

”Vi får i Malte Færge en dedikeret venstrebenet forsvarsspiller, der kan dække hullet som venstre back efter Mikkel Buur. Hverken Tom, Mads Berg eller jeg er i tvivl om Maltes kvaliteter, da vi har fulgt ham, siden han forlod Brabrand for 1½ år siden. Malte er en klog fodboldspiller med et godt venstre ben. Han kan fra dag ét gå ind og tilbyde kvalitet for vores hold i venstre forsvarsside, der har manglet en dygtig venstrebenet spiller,” lyder det fra Marc Højland Jepsen.

Færge kommer med en vigtig sult på kamp om overlevelse

Med den nye venstre back har trænerstaben ikke blot fået opfyldt ønsket om en venstrebenet venstre back – med tilføjelsen af Malte Færge får Brabrand også en spiller med en kampiver og sult, der kan blive udslagsgivende for holdets kamp om overlevelse i NordicBet Ligaen.

”Det lykkedes at hente Malte Færge, fordi Malte har haft et ønske om at komme til at spille på en højere hylde. Det er vi meget glade for, og Malte har udtrykt en sult for at kæmpe med om overlevelse, hvilket har gjort, at vi havde en hurtig og positiv dialog. Så vi er godt tilfredse, udtaler assistenttræneren.

Med mange nye ansigter i truppen på det seneste er det da også positivt, at Malte Færge langt fra er fremmed for de øvrige spillere. Ligesom flere af truppens øvrige spillere har Færge også en fortid i Randers FC.

”Jeg har mange bekendtskaber i Brabrand fra tidligere, hvilket var medvirkende til at gøre det aktuelt at skifte til klubben. Den mest essentielle faktor er dog, at jeg få muligheden for at prøve mig af på en højere hylde. Jeg vil give den gas for holdet, så vi kan overleve i NordicBet Ligaen,” udtaler Malte Færge Nielsen og fortsætter:

”Jeg ser mig selv som en back med god omgang med bolden og et godt spark. Jeg kan tilbyde en god portion divisionserfaring. Derudover glæder jeg mig til at dygtiggøre mig yderligere i en bedre række med Brabrand,” slutter Malte Færge.

Kommer desværre ikke med på træningslejr i Tyrkiet

Brabrand rejser søndag til det sydlige Tyrkiet på en uges træningslejr. Desværre er det ikke muligt for Malte Færge at rejse med holdet, så han vil have sin første træning med Brabrand tirsdag d. 13/2. Heller ikke Can Dursun, Morten Peipinen og Gökhan Tokay har mulighed for at rejse med til Tyrkiet pga. arbejde og studier.

Med tilføjelsen af Malte Færge – og vinterpausens yderligere til- og afgange – ser den samlede Brabrand-trup nu ud som følger:

1. Daniel Vinjegaard (målmand)

2. Søren Boye

3. Lukas Enevoldsen

4. Daniel Lundholm

5. Jesper Brinck

8. Michael Zacho

10. Mike Kaljo

11. Frederik Poulsen

12. Michael Pedersen

13. Thomas Viggers

14. Lasse Møberg

15. Tobias Olesen

16. Mads Schäfer Bak

17. Morten Gerster Peipinen

18. Mikkel Ørbech

19. Jacob Linnet

22. Rasmus Lundberg

23. Malte Færge

24. Oliver Milton (målmand)

30. Can Dursun (målmand)

Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
 
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Brabrand Stadion

Engdalsvej 86-88
8220 Brabrand

Webdesign: inno:media